תפריט

מסדר המכבים
מסדר המכבים הוקם לפני חמישה עשורים על ידי יוסף יקותיאלי ז"ל, איש רב פעלים שהיה הוגה רעיון קיום המכביות והשתתפות ארץ-ישראלית במשחקים האולימפיים. 
יקותיאלי היה הנשיא הראשון של מסדר המכבים, ובין חבריו הראשונים של המסדר היו: צבי נשרי ז"ל, יהושע אלוף ז"ל, יהושע הדרי ז"ל, דוד אלמגור ז"ל ועוד מכבים ותיקים נוספים שהלכו לעולמם אבל הותירו את מורשת מכבי אחריהם.
בין חברי המסדר ניתן למצוא מכבים ותיקים שהיו פעילים בצעירותם במגרשי הספורט ובפעילות ציבורית וחינוכית של תנועת מכבי.

תפקיד המסדר הוא שימור התרבות המכבית בשורות התנועה וקידום הערכים החינוכיים והציוניים שהיו מעמודי התווך של מכבי מאז הקמתו. מסדר המכבים הוא חלק אינטגראלי מפעילות מכבי ישראל ומכבי תנועה עולמית, ובין שורותיו מכבים ותיקים מהתפוצות.

הנהלת המסדר נבחרת אחת לשנתיים בבחירות כלליות, והיא זו הקובעת את תוכנית הפעולה למשך כהונתה.
 

הענקת מלגה ע"ש יוליוס מרקסון ז"ל לפבל חסין - שחייה

חברי המסדר מציינים את חגי ישראל ותאריכים לאומיים חשובים, ונוטלים חלק פעיל בחג החנוכה, הלא הוא חג המכבים, בטקס הדלקת הלפיד במודיעין, בטקס מרוץ הלפיד שנערך על ידי "מכבי צעיר". פעילות זו מפגישה בין הדורות של המכבים, ומחזקת את הזיקה בין ותיקי התנועה לצעיריה.

מפגשי המסדר נושאים אופי חברי, ומלווים בהרצאה, תוכנית אמנותית וכיבוד קל. המסדר גם מקיים טיולים ברחבי הארץ, בייחוד לבירת ישראל, ירושלים.

מסדר המכבים משתתף בועידות מכבי ישראל, לוקח חלק פעיל בועדות התנועה והצעות המסדר מתקבלות על ידי הוועדות.

אחת הפעולות החשובות של המסדר הוא הענקת מלגות לספורטאים צעירים, כאשר הדגש הוא סיוע לספורטאים עולים על מנת להקל קליטתם בישראל. קרן המלגות הוקמה על ידי חברים ותיקים הרוצים להנציח יקירים או פעילים הרוצים לראות בקידום הספורט בעודם בחיים. הטקס נערך באווירה חגיגית ובטקס מרשים בכפר המכביה.

הענקת מלגה ע"ש שלמה רדלר ז"ל לפרץ חנן מקבוצת הכדורגל מכבי הכח ר"ג

המסדר גם מעניק תואר הכבוד "יקירי מסדר המכבים" לאישים שהיו אבני יסוד של מכבי והלכו לעולמם, וכן לפעילים שיבדה לחיים ארוכים הנמצאים בינינו וממשיכים לתרום, להשפיע ולקדם את הרעיון המכבי. כמו כן מוענק מגן ועיטור לכל חבר מסדר המגיע לגבורות לאות הוקרה על הפעילות הרבה במסדר.

חברי המסדר הם חלק בלתי נפרד ממשחקי המכביה, כאשר הם מארחים ספורטאים מחו"ל ומדגישים הקשר של התנועה בין ישראל ליהדות התפוצות.
 
הננו פונים לחברי מכבי הותיקים להצטרף למסדר המכבים בכדי להמשיך את הרוח המכבית שפעמה בליבם בהיותם ספורטאים פעילים.